Dotazy

Nový dotaz

Údaje

Text dotazu

anna

Vloženo: 23.1.2011 Autor: anna, e-mail

A proč se vlci musí zabíjet?

Odpověď:

Milá Aničko,

vlci se zabíjet nemusí - a u nás je to dokonce zakázáno. Vlci patří mezi ohrožená zvířata a jsou v České republice zákonem chránění. Pokud by nějaký člověk ulovil vlka, hrozí mu vysoká pokuta nebo i vězení. Přesto však někteří lidé - pytláci - u nás vlky střílejí. Jejich důvody jsou různé: jde jim o sportovní zážitek (cítí se pyšní, že dokázali zabít tak krásnou a rychlou šelmu) nebo prostě vlky nemají rádi.

V některých zemích se ovšem vlci zabíjet smějí, například na Slovensku, kde je jejich lov povolen od 1. října do 31. ledna. Slovenští myslivci si povolení lovit vlky před lety vymohli na příslušných úřadech.

viktorie

Vloženo: 12.2.2011 Autor: viktorie, e-mail

Proč jsou medvědi zlí?

Odpověď:

Milá Viktorie,
žádné zvíře v přírodě není zlé. Zvířata zabíjejí, když mají hlad, když brání sebe nebo své teritorium, někteří samci spolu mohou bojovat o samice... To však neznamená, že by byli zlí. V přírodě to prostě tak chodí - zvířata se řídí svými instinkty, které jim pomáhají přežít.

Kája

Vloženo: 20.2.2011 Autor: Kája

Co se stane, když se potká třeba vlk s medvědem?

Odpověď:

Ahoj Kájo,

přestože vlci i medvědi žijí často blízko sebe a mohli by se tedy běžně setkávat, moc často k takovým setkáním nedochází. Hlavním důvodem je to, že vlci i medvědi žijí rozdílným způsobem. Obě šelmy mají odlišné nároky na prostředí i na potravu. Přesto může náhodně k takovému setkání dojít například u kořisti. I v takovém případě však k šarvátkám dochází jen velmi výjimečně, protože tyto šelmy dokáží navzájem odhadnout své síly a většinou nechce vlk ani medvěd riskovat své zranění.

Markéta

Vloženo: 9.5.2013 Autor: Markéta, e-mail, web

Jsou ještě někde hlášeni vlci v České republice?

Odpověď:

Ahoj Markétko,

výskyt vlka obecného je v České republice nejčastější zaznamenáván v Moravskoslezských Beskydech a Javorníkách, ojediněle také na Šumavě a objevují se také důkazy o pronikání vlků do severních a východních Čech. V posledních deseti letech však výskyt reprodukující se smečky nebyl prokázán a velikost populace v ČR je odhadována jen na několik jedinců.

kačenka

Vloženo: 19.5.2013 Autor: kačenka, e-mail

Kde žíji vlci?

Odpověď:

Ahoj Kačenko,

vlk žije především v oblastech s hustým lesem, ať už listnatým či jehličnatým. V České republice jsou vlci nejčastěji zaznamenáni v Moravskoslezských Beskydech a Javorníkách, ojediněle také na Šumavě. Ovšem objevují se také důkazy o pronikání vlků do severních a východních Čech.

Beátka

Vloženo: 23.7.2013 Autor: Beátka, e-mail

Kolika se vlci dožívají?

Odpověď:

V přírodě se vlk průměrně dožívá 12-16 roků.

klara

Vloženo: 16.4.2014 Autor: klara , e-mail

Do kolikati může medvěd přežít?

Odpověď:

Ahoj Kláro,

délka života medvěda je ve volné přírodě 20-30 let, v zajetí se pohybuje kolem 50 let.

Vlčí šelma

Vloženo: 7.10.2014 Autor: Vlčí šelma, e-mail

Je pravda, že právo páření ve smečce vlků, má jenom alfa samec a alfa samice?

Odpověď:

Ano, právo páření ve smečce vlků má tzv. alfa pár. Je to jediný pár ve smečce, který přistupuje k rozmnožování. Dále se smečka skládá z dalších mladých jedinců (mláďat z minulých let) a občas i nepříbuzných jedinců.

vanessa

Vloženo: 15.2.2015 Autor: vanessa, e-mail

Jak se může medvěd živit v zimě?

Odpověď:

Ahoj Vanesso,

medvěd se od poloviny listopadu do poloviny března ukládá do nepravého zimního spánku, občas se z něj probouzí a shání nějakou potravu. Narozdíl od léta, kdy medvěd preferuje byliny v zimě jsou to tvrdé plody jako bukvice, šípky a žaludy. Další složkou potravy v zimě mohou být měkké plody například jablka, jeřabiny nebo plody hlohu. I v zimě medvěd využívá byliny jako svou potravu, ale nalézá jich méně. Živočišnou potravu přimá zřídka.

marie

Vloženo: 8.3.2015 Autor: marie , e-mail

Jaká je stavba těla medvěda?

Odpověď:

Ahoj Maruško,

medvěd hnědý je naše největší šelma se zavalitým tělem, krátkým ocasem, malýma očima i ušima, silnýma nohama se širokými pětiprstými tlapami a hustou, místy 8-12 cm dlouhou srstí. Ve zbarvení bývá proměnlivý v různých odstínech hnědé po plavou, černohnědou i stříbřitě šedou. Mladí jedinci mají pod hrdlem bílé skvrny, které s přibývajícím věkem mizí (do dvou let). Pro více informací doporučuji knihu Poznáváme naše savce (Anděra M., Horáček I.), vydanou v roce 2005.

Vojta

Vloženo: 1.4.2015 Autor: Vojta

Dobrý den,

Rád bych se zeptal zda je šance aby se medvěd a ostatní původní alpské šelem vrátily spět do alp??

Odpověď:

Ahoj Vojto,
v posledních desetiletích se šelmám dostalo v celé Evropě ochrany a podpory, a tak by se velké šelmy mohly vrátit zpět alespoň na část území původního osídlení. Medvěd hnědý se v Alpách vyskytuje, nejpočetnější populace jsou převážně v Rakousku a Itálii, velikost populace je asi 2800 jedinců. Další menší populace se nachází v Jižních Alpách, kde najdeme asi 4 jedince. Hustota jednotlivých populací je rozmanitá a závisí na dostupnosti potravy, velikosti odstřelu a obdobích nárůstu a ústupu populace. Rys ostrovid a vlk obecný se v Alpách trvale vyskytují. Početnosti rysa je kolem 130 jedinců, početnost vlků je asi 160 jedinců.
Ve východních Alpách ukázalo, že se zde nejlépe umí udržet medvěd. Jeho životní prostor sahá až k alpinskému stupni nad hranici lesa a šíření je spojeno s menším množstvím překážek, než je tomu u vlka či rysa, kteří jsou vázáni na les.

Honza

Vloženo: 30.8.2015 Autor: Honza

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, jaká je největší šelma na světě? Honza

Odpověď:

Ahoj Honzo, největší šelmou je medvěd hnědý (poddruh Kodiak), který v zajetí dosáhl hmotnosti 1200 Kg. Jednotlivé poddruhy medvěda hnědého však vykazují značné velikostní rozdíly. Proto lze za největší šelmu považovat i medvěda ledního, jehož tělesné rozměry jsou mnohem stabilnější.

Copyright © Hnuti DUHA Olomouc

design © Lukáš Patkaň
vytvořil Michal Kandr

-