Podzim

Světla pomalu ubývá, nastává doba sklizně a příprav na zimu. Listy stromů se začínají vybarvovat a postupně opadávají. Ptáci odlétají na jih, ostatní zvířata shromažďují zásoby. Rostliny rozsévají svá semena, která budou čekat na příští jaro.


Ve věku pěti až šesti měsíců je mládě dost velké, aby následovalo dospělé na lovu. Vytrvale napodobuje chování smečky a sleduje taktiku. Postupně se tak naučí všechno, co musí dospělý vlk znát a umět.

 

 

 

Vlčata odprovázejí dospělé na jejich výpravách, ale ještě se nemohou účastnit lovu.


 

 

Když dětství skončí, výchovné metody začnou být tvrdší. Mláďata musí dodržovat řád a zákony smečky. Doba bezstarostného života je pryč. Ve věku šesti měsíců mládě vyrostlo v mladého vlka. Tito vlčí mladíci a slečny jsou už teď velmi silní, zatím by však měli velké potíže přežít o samotě, bez podpory smečky.

 

 

Vlkům v tomto období naroste zimní srst, která jim umožňuje přežít i velmi nízké teploty.

 

 

 

Také rysové vyměňují srst letní za zimní.Zimní srst je hustší a hrubší, zbarvená více došeda, s méně výraznými skvrnami.

 

 

 

Medvěd na podzim přibere asi o čtvrtinu normální hmotnosti – potřebuje vytvořit dostatečnou tukovou vrstvu, která mu umožní přežít zimu.

 

Na zimu se dokáže vykrmit v podstatě jen z lesních plodů. Za den jich dokáže spořádat až 20 kg.

 

 

 

 

Z medvíďat, které matka vodila a učila celé léto, se na podzim stávají téměř samostatní medvědi. Matku však neopouštějí, zůstávají s ní přes zimu a často ještě v následujícím roce.

 

V říjnu nebo listopadu vyhledá medvěd brloh v dutém stromě, skalní rozsedlině nebo v jeskyni, kde upadne do nepravého zimního spánku.

 

 

 

Foto: Karel Brož, Sebastian Koerner, Ladislav Vogeltanz, All-about-wolves.com, Wikimedia

Copyright © Hnuti DUHA Olomouc

design © Lukáš Patkaň
vytvořil Michal Kandr

-