Filmy

Dokumentární:

Život s vlky

Dokumentární; USA 2005, 2 x 45 minut

Ve snaze opravit falešný obraz vlků - krvelačných a nebezpečných šelem - strávili Jim a Jamie Dutcherovi šest let ve stanovém táboře na samém okraji divočiny ve státě Idaho, kde žili a filmovali uprostřed vlčí smečky.

 

Strážce divočiny

Dokumentární; Slovensko 2009, 54 minut

Není to tak dávno, co se po celé Evropě prostírala nespoutaná příroda. Dnes takových míst zbývá jen několik. Patří k nim záhadná Tichá dolina ve Vysokých Tatrách na Slovensku. Odlehlé soutěsky a čarovné lesy jsou domovem asi čtyřiceti medvědů, kteří zde žijí volně a bez jakéhokoliv konfliktu s člověkem. Dva mladí filmaři Roberta Rajchla a Erika Baláže se nechali inspirovat těmito skvostnými tvory, nazývanými strážci divočiny, a zachytili jejich život. Ukazují při tom pomíjivý svět nezkrocené divočiny, v němž je člověk pouhým pozorovatelem.(oficiální text distributora). Ukázku najdete zde.

Vlčí hory
Dokumentární; Španělsko 2003, 52 minut

V oblačných horách severního Španělska se dodnes traduje legenda, kterou staré keltské kmeny nazývaly "duchem bouří". Vlk je nejúspěšnějším evropským predátorem. Rodinné skupiny vlků však vždy nebývají bezpečným místem pro život. Jakmile se počet členů příliš rozroste, někteří jedinci jsou donuceni smečku navždy opustit. Sledujte vyprávění o dvou vlcích - přátelích, kteří opustí své smečky a jednoho dne se rozhodnou žít spolu až do smrti.

Hladoví medvědi
Dokumentární; USA 2008, 44 minut


Proč divoký medvěd grizzly útočí na člověka? Chris Douglas to zkoumá v aljašské buši. Chris Douglas podniká v Aljašské buši pozorování divokých medvědů grizzly. Jeho úžasná show nám zblízka ukáže smýšlení a projevy určité situace z jejich denního života.

 

 

Medvědí muž z Kamčatky
Dokumentární; Velká Británie, 2006, 49 minut


Medvěd grizzly - jedno z nejnebezpečnějších zvířat severoamerické přírody. Soužití člověka a medvěda se nikdy nepovažovalo za bezproblémové a bezrizikové. Existuje ale člověk, který chce toto tvrzení vyvrátit. Jmenuje se Charlie Russell, pochází z Kanady a je skvělým znalcem medvědů. Náš dobrodruh se s touhou dalšího poznávání vypravil přes půl zeměkoule na Kamčatku na ruském Dálném Východě. Stal se jedním z prvních obyvatel Západu, který navštívil hlavní město zdejší oblasti nedlouho po pádu komunizmu. V době studené války byla celá Kamčatka vojenským pásmem, do kterého měli omezen vstup dokonce i obyčejní Rusové. Charlie přijel, aby dokázal, že když je naše chování vůči těmto šelmám správné, nemusíme se jich bát. Chtěl se dostat k místním medvědům dřív, než se naučí mít z člověka strach. Přišel ale příliš pozdě. Když už se domníval, že jeho studie je u konce - všechno změnila náhodná návštěva místní zoologické zahrady.

Medvědi - špionáž v lese
Dokumentární; Velká Británie 2004, 52 minut

Zveme vás do království medvědů. Oblíbené chlupáče budeme pozorovat tak zblízka, jak to dosud bylo možné jen málokdy. Pomocí skrytých kamer nám autoři filmu zprostředkují jejich chování v soukromí. Zachytili zvyky a chování, které u medvědů ještě nikdo nenatočil. Důmyslně ukryté kamery nám přinesou nové poznatky o zvířatech, o nichž jsme si mysleli, že už je velmi dobře známe. Umožní nám sledovat ve volné přírodě například i nejvzácnějšího ze všech medvědů - záhadné pandy velké. Tak intimní záběry této rarity přírody jsou rovněž unikátní. Dodnes vědci kroutí hlavou nad tím, že se masožravec může živit pouze bambusem. Ale vydáme se i za medvědy ledními, za grizzlym nebo medvědy brýlovými

Grizzly Man
Dokumentární; USA 2005; 103 minut

Snímek zpracovává příběh experta na medvědy Timothyho Treadwella, který se pravidelně vydával na Aljašku, aby studoval medvědy grizzly a žil s nimi. Dokázal se tomuto ohroženému druhu přiblížit jako nikdo před ním. Jeho vášeň se mu však stala osudnou... Společně se svou přítelkyní Amie se v roce 2003 stali prvními známými oběťmi útoku grizzlyho na člověka a svoji vášeň zaplatili životem.

Polární příběh
Dokumentární; USA 2007, 96 minut

Polární medvídě Nanu a mládě mrože Seela bojují o život od narození až do dospělosti. Jejich matky je už nechrání před predátory ani před smrtí v souboji. Avšak největší výzvou pro Nanu a Seela je přežít krutou změnu klimatu v Arktidě, která přináší akutní nedostatek potravy. Ledové království, které jim dalo život, jim mizí před očima. Jejich přežití závisí na ledu!

 

Earth
Dokumentární; Velká Británie/ Německo 2007, 90 minut

V Arktidě se probouzí lední medvědi za svitu prvního jarního slunce. Podaří se jim nalézt jídlo předtím, než led roztaje? O tisíce kilometrů daleko sdílí sloni vzácnou vodu se lvy, kdo vyjde ze souboje jako poražený? Ke konci příběhu sledujeme velrybí matku s mládětem při jejich plavbě k ledům Antarktidy. Na konec se opět střetáváme s medvědy a dnešním ekologickým problémem číslo jedna.

Aljaška: Duch divočiny
Dokumentární; USA 1997, 40 minut

Film natočený technikou IMAX, nominovaný v roce 1998 na Oscara, nám umožní pokochat se krásou nedotčené divoké krajiny na Aljašce. Uvidíte obrazově i zvukově neskutečně věrné záběry lámání ledových ker, bezhlavé honby vlků za svojí kořistí, orla bělohlavého i dalších obyvatel této člověkem nedotčené přírody. Záběry medvědů při rybolovu z bezprostřední blízkosti, losů, lachtanů i velryb jakož i putování lososů Vám umožní poznat předsunutou bojovou pozici doby ledové - Aljašku. V tomto vynikajícím filmu se můžeme pokochat krásou a nádherou nedotčené divoké krajiny na Aljašce. Film představuje v rozmanitých a překrásně snímaných záběrech svět pustých severních lesů a ledových plání od lámání ledových ker a pomalého jarního tání až po bezhlavou honbu vlků za stády polárních sobolů-karibu. V nádherných obrázcích této krajiny film zvěčňuje již samu o sobě velkolepou přírodu, ale vidět můžeme také hemžení rozmanitého světa divočiny. Bezprostředně blízké záběry hnědého medvěda při rybolovu, při kterých se nám tají dech, snímky bělohlavých orlů vznášejících se vysoko nad zemí a snímky mnoha dalších okouzlujících obyvatel Aljašského poloostrova: medvěda grizzly, vlků nebo losů a losích antilop, symbolů této krajiny. Vedle medvědů a dalších suchozemských savců ve filmu uvidíme také obyvatele severních moří, jako jsou velryby, lachtani ušatí a rozmanité druhy mořského ptactva.

Rodinné filmy:

Šest medvědů s cibulkou

Rodinný; Československo 1972;85 minut

Hrdinou filmu je klaun Cibulka, předvádějící v cirkuse úspěšné číslo s medvědy. Ředitel cirkusu však vymění své medvědy za cvičené pašíky a Cibulka dostane výpověď. Na popud dětí se převlékne za ženu a nastoupí ve škole jako kuchařka. Problémy nastávají v okamžiku, kdy za Cibulkou do školy přicházejí uprchlí cirkusoví medvědi. Vyplaší uklízečku i školníka a Cibulkovi nezbývá než převzít i jejich povinnosti. A to všechno v den, kdy má školu navštívit školní inspektor. A tak Cibulka vaří oběd, uklízí a snaží se ve škole ukrýt šest živých medvědů. Výsledkem je ta nejbláznivější klauniáda s jakou jste se na televizních obrazovkách mohli setkat...

Medvědí bratři

Rodinný/animovaný/dobrodružný, USA 2003; 85 minut

V novém animovaném dobrodružství z produkce studia Walta Disney se vydáme do nádherné krajiny v severozápadní Americe, kde se odehrává příběh chlapce Kenaie. Jeho život se nečekaně změní v okamžiku, kdy jej Velký duch promění v medvěda - zvíře, které mladý Kenai nenávidí nejvíce. Ve své nové podobě se spřátelí s medvědím mládětem jménem Koda a pomalu začíná přemýšlet, jak se vrátit do svého lidského těla. V patách je mu však jeho bratr, který chce Kenaie pomstít, aniž by věděl, že pronásleduje jeho samého v dobrodružném příběhu o statečnosti, cti a sebepoznání, ve kterém se objevuje spousta nových a nezapomenutelných postaviček, se mísí dech beroucí animace s city a humorem.

Lví král

Rodinný/animovaný/ dobrodružný, USA 1994, 89 minut

Zdivočelé stádo hnané na Scarův příkaz potměšilými hyenami by bezbranného Simbu určitě zadupalo do země, kdyby jej nezachránil jeho otec Mufasa. Při zoufalé záchraně však zahyne. Protřelému Scarovi pak nedá moc práce přesvědčit vyděšeného Simbu, že je zodpovědný za otcovu smrt a měl by neodkladně uprchnout! A tak se Scar se svojí suitou konečně dostane k moci - zatímco Simba si najde nové zvířecí přátele Pumbu a Timona, s nimiž v duchu bezstarostné filozofie Hakuna Matata vyroste do majestátní lví podoby. Ale země jeho otce strádá, královská krev se nezapře a kdesi na hvězdné obloze si Mufasa hluboce oddychl, když probuzený Simba razantně vyrazil v jeho královské stopě...

Medvěd

Dobrodružný/ rodinný; Francie/USA, 96 minut

Britská Columbie, 1885. Na velkou medvědici při vybírání medu z hnízda horských včel spadne velký kámen a zabije ji. Její mládě tak musí samo začít objevovat život. Když medvídě potká postřeleného medvědího samce, uzavřou po počáteční antipatii přátelství. Jenže lovci se nechtějí vzdát a sledují stopy už dvou medvědů.(oficiální text distributora). Dokument natočil francouzský režisér J. J. Annaud. Ukázka zde.

Copyright © Hnuti DUHA Olomouc

design © Lukáš Patkaň
vytvořil Michal Kandr

-