Na Broumovsku se narodila vlčata, dokazují záběry z fotopastí

Vloženo: 9.9.2016, Vydáno: 9.9.2016

Další dobrá vlčí zpráva: Vlci, kteří se na Broumovsku usadili na podzim roku 2015, přivedli letos na jaře na svět minimálně dvě mláďata. To potvrdili během léta pracovníci Hnutí DUHA Olomouc prostřednictvím nahraného vlčího vytí a také díky záběrům z fotopastí. V Broumovském výběžku se tak nyní  pohybují minimálně čtyři vlci.

První rozmnožování vlků na našem území po více než sto letech bylo v roce 2014 zaznamenáno v chráněné krajinné oblasti Kokořínsko-Máchův kraj. Vlci se zde úspěšně rozmnožují již třetí rok po sobě.[1] Znovuosídlení Broumovska vlky a jejich rozmnožování jen potvrzuje trend návratu těchto dříve vyhubených šelem do české krajiny. V České republice se nyní prokazatelně rozmnožily dva páry vlků.

Hnutí DUHA Olomouc v oblasti výskytu broumovských vlků v uplynulých týdnech provedlo intenzivnější monitoring zaměřený především na sběr trusu pro analýzu DNA a potravní testy. Výsledky těchto analýz jednoznačně určí původ vlků i složení jejich potravy.

Širší okolí výskytu broumovské vlčí smečky poskytuje dostatek kořisti v podobě například muflonů či srnců. Právě regulací těchto přemnožených divoce žijících kopytníků přispívají vlci k ozdravení celého ekosystému.

V oblasti však byly zaznamenány také škody na hospodářských zvířatech, které vyplývají zejména z nedostatečné ochrany pasoucích se zvířat. Agentura ochrany přírody a krajiny ČR proto chovatelům kromě poradenské činnosti a součinnosti při zjištěných škodách nabízí také zapůjčení elektrických síťových ohradníků a zdrojů. Zkušenosti z německé Lužice, kde odhadem žije stovka vlků, ukazují, že škodám je možné předcházet.

Hnutí DUHA Olomouc v rámci právě připravovaného projektu nabízí chovatelům ovcí v oblastech, které vlci nově znovuosidlují, také možnost zakoupení pasteveckých strážních psů k ochraně stád, zapůjčení elektrických ohradníků a další odborné konzultace v této problematice.

 

Poznámky:

[1] Další záběry vlků z CHKO Kokořínsko-Máchův kraj:

https://www.youtube.com/watch?v=V_OiJBgkunk

https://www.youtube.com/watch?v=L-tgao-HJ94

Copyright © Hnuti DUHA Olomouc

design © Lukáš Patkaň
vytvořil Michal Kandr

-