Jak pomáhat?

Vlci, rysi a medvědi potřebují přátele z řad nás lidí. Staň se jedním z nich!

Velké šelmy patří mezi ohrožené druhy naší fauny. V důsledku pytláctví a přerušení migračních koridorů ale mohou opět vyhynout, aby přežili potřebují vaši pomoc.

Snaž se dozvědět o vlcích, rysech a medvědech více

Spoustu informací najdeš na internetu i v knížkách. Zorganizuj u vás ve škole výstavu o velkých šelmách. Fotografiemi a zajímavostmi ze života vlků, rysů a medvědů můžeš vyzdobit i třídní nástěnku. Pokud chodíš na druhý stupeň ZŠ nebo na víceleté gymnázium, požádej svého učitele nebo učitelku, aby k vám do školy pozvala na přednášku znalce velkých šelem. Ty i tvoji spolužáci se dozvíte mnoho zajímavostí ze života těchto nádherných zvířat.

Pomáhej vyvracet pověry

Postoj lidí k velkým šelmám často ovlivňují nejrůznější pověry a předsudky. Co můžeš udělat? Vyhledej si o šelmách objektivní informace a debatuj o nich se svými přáteli, odpůrci i místními občany v oblastech výskytu velkých šelem. Navštiv naše stránky www.selmy.cz, kde najdeš kromě mnoha zajímavých informací o našich třech velkých šelmách také fotografie z fotopastí. Aktuální dění můžeš sledovat také jako náš fanoušek na Facebooku: www.facebook.com/ochrana.velkych.selem, Instagramu www.instagram.com/ochrana_velkych_selem/, YouTube kanálu www.youtube.com/user/velkeselmy nebo Twitteru twitter.com/ochranaselem .

Dej nám vědět o svých pozorováních

medvěd

Pokud při toulkách přírodou narazíš na stopy vlka, rysa nebo medvěda, nebo tyto vzácné šelmy přímo zahlédneš, uvítáme, pokud nás o tom informuješ (a případné fotografie zašleš) na email stopy@selmy.cz. Čím více dat o výskytu velkých šelem budeme mít k dispozici, tím přesnější budou odhady jejich počtu nebo zvyklostí. Lepší poznatky pak pomohou efektivnější ochraně velkých šelem i celé přírody.

Přijeď na hlídky a nedej pytlákům šanci

Pokud ti je nad 15 let, staň se jedním z dobrovolníků, kteří se po odborném proškolení zapojí do monitoringu a přímé ochrany šelem v terénu jako vlčí hlídky nebo rysí hlídky. Kontaktuj nás na vlci.hlidky@hnutiduha.cz nebo rysi.hlidky@hnutiduha.cz .

Podpoř ochranu rysů, vlků a medvědů

Hnutí DUHA Olomouc organizuje projekty na ochranu vzácných šelem. Naše práce je nezisková a neobejdeme se bez finanční pomoci lidí. Staň se společně s rodiči jedním z Přátel velkých šelem. Více na www.selmy.cz/podpora.

vlk s vlčetem

fotografie: Karel Brož

Copyright © Hnuti DUHA Olomouc

design © Lukáš Patkaň
vytvořil Michal Kandr

-