Léto

Čas tepla, zrání a dospívání mláďat. Příroda je už úplně probuzená a v plné síle. Dobrodružství čeká na každého, kdo se umí dívat kolem sebe.

 

Všechny šelmy mají plno práce se zajišťováním potravy pro nenasytné potomstvo. Pro mláďata je vše důvodem ke hře, ať už je to motýl nebo stéblo trávy. Šarvátky mezi sourozenci jsou na denním pořádku.

 

 Ve věku dvou měsíců se vlčata začínají vydávat na toulky v okolí nory, rodiče je však mají stále pod dohledem.

Malí vlci s oblibou provokují jeden druhého a perou se. Nacvičují si tak svůj budoucí život ve smečce.

Vlčatům zůstávají mléčné zuby až do věku čtyř měsíců. Pak se jim objeví dospělé zuby. Při přechodu od kojení na tuhou stravu se vlčata živí natráveným masem.

V období vrhu mláďat se vlci se moc nestěhují a své teritorium chrání.

Když vlčata povyrostou, smečka začne podnikat delší výpravy nebo svůj původní domov dokonce opustí a hledá jinde hojnější zásoby potravy. V takovém případě rozhoduje vůdce smečky – ostatní jeho volbě důvěřují a následují jej do nových lovišť.


 

V létě rysice vyvádí mladé a učí je lovit. Samice pečuje o mláďata téměř celýrok. Na matce jsou závislá až do dalšího páření, kdy je samice odežene.

 

 

 

  

 

 

 

Medvíďata učí v této době matka hledat různé kořínky a výhonky rostlin, ukazuje jim, jak polapit rychlého hlodavce, jak se dostat na strom, učí je plavat. Přitom je neustále ve střehu, zda mláďatům nehrozí nějaké nebezpečí.

 

 

 

 

 


V létě jsou vlci aktivní v noci a na lov vyrážejí za soumraku.

Během dne odpočívají, vyhledávají stín nebo vyhrabávají díry, aby se chladili o studenou půdu.

 


 

Vlci mohou být neúnavně hraví. Koupou se jen pro radost a nebo z méně poetických důvodů, aby se ochladili ve studené vodě.

 

 

 


 

Koncem léta se medvědům začínají vytvářet podkožní zásoby tuku, které zvířata potřebují, aby přežila dobu zimního spánku. V této době se medvědi mohou popásat i na dozrávajícím obilí. Po ničem jiném totiž tak neztloustnou.

 

 

Medvědům nejvíce chutná oves, který má hodně tuku – dokážou po něm za 2 až 3 týdny nabrat až 25 kilogramů hmotnosti.

 

Foto: Jaroslav Vogeltanz, Karel Brož, Geoffrey Kuchera, All-about-wolves.com

Copyright © Hnuti DUHA Olomouc

design © Lukáš Patkaň
vytvořil Michal Kandr

-