Na stopě

Neuvěřil/a bys, co jsem v lese v Beskydech našel. Obrovské podivné stopy, zbytky něčího trusu a z dálky se ozýval zvláštní hlas. Myslím, ne, jsem si jist, že to byla PANDA!!! Ale pro jistotu se kouknu do terénní příručky. V té jsem zjistil jak zdokumentovat nález a vyrazil zpět do lesa.

Takže udělám fotku s měřítkem...zajímavé...

Stopy (nebo jiné pobytové znaky) především vyfotografujeme s přiloženým měřidlem (svinovací metr, pravítko) nebo předmětem jasné velikosti - tel. karta, krabička od zápalek, mince. Fotíme vždy nejlépe zřetelné stopy, kolmo k zemi a z co nejmenší možné vzdálenosti.

Dále vyfotím stopní dráhu...že by to byla panda?...

U stopní dráhy je dobré vyfotit kromě jednotlivých stop i sled 3-4 stop za sebou (také s přiloženým měřidlem).

Vybereme si co nejzřetelnější stopy a změříme (poznamenáme si) jejich délku, tj. vzdálenost od předního konce prstů k zadnímu okraji posledního, dlaňového (nebo patního) mozolu, nezapočítáváme však drápy, a šířku (rozměr v nejširším místě stopy). Je-li to možné, změříme takto nejméně 2 různé otisky předních a zadních tlap. Velmi důležité je také uspořádání stop v terénu, tzv. stopní dráha. Vzdálenost mezi dvěma řádky stop téhož živočicha nazýváme šířkou kroku (rozkrok).

stopní dráha

Rovnou si to změřím... stopa 10 x 12 cm, délka kroku je podle velikosti zvířete, šířka kroku je 15 až 25 cm a počet otisků prstů je 5... panda, jasná panda... Ale dále se podívám po dalších pobytových znacích, které by mi mohly pomoci s určením neznámého zvířete. Hele, tady jsou ty zbytky trusu...  Fuj, jsou tam zbytky slupek lesních plodů, pecky třešní a chlupy.

Slyšel/a jsi to taky? Počkat musím to nahrát, tak teď.

Takže si to shrneme:

 

1, Stopy jsou už snadno poznatelné podle velikosti a charakteristického tvaru. Otisk zadní končetiny připomíná otisk bosého chodidla lidské nohy s pěti prsty a dlouhými drápy, u přední končetiny se otiskuje jen přední část chodidla.

2, Délka stopy je 10 cm, šířka 12 cm. Šířka kroku je 15 až 25 cm. Trus obsahuje semena či slupky lesních plodů, zbytky hmyzu nebo pecky třešní. Tohle nevypadá na pandu.  V okolí místa jsem si všiml odrásaných stromů, už se to začíná rýsovat....navíc ten hlas...

Hm, tak panda to nebude, je to MEDVĚD!!! Do Beskyd se vrátil medvěd, skvělá zpráva.

Výskyt našich velkých šelem můžete sledovat zde.

 

Další kapitoly:

O medvědím jídelníčku

Medvědí rodina

Medvěd za naším plotem

U medvědů na návštěvě

Zajímavosti ze světa medvědů

 

 

Fotografie: Karel Brož, Jaroslav Vogeltanz, Ladislav Vogeltanz

Hlas: Český rozhlas

Copyright © Hnuti DUHA Olomouc

design © Lukáš Patkaň
vytvořil Michal Kandr

-