Zajímavosti ze světa medvědů

K poddruhům "našeho" medvěda hnědého patří například také medvěd grizzly nebo kodiak, kteří žijí v Severní Americe. Medvěd  je vůbec největší dnes žijící šelmou. Může vážit až 1000 kilogramů.

 

Víš, že... grizzly znamená vlastně „šedivák“? Medvěd grizzly, který žije v Severní Americe, dostal své jméno podle prošedivělé (anglicky grizzled) barvy kožichu.

 

kodiak ve vodě

Kodiaci žijí na stejnojmenném souostroví v Severní Americe poblíž Aljašky. Medvědi tu žijí zejména díky velkému množství lososů, které s oblibou loví v ústí řek. Pokud se medvěd cítí dostatečně nasycen, zajímá ho jen gurmánský zážitek - z lososů vyžere pouze kaviár a zbytek nechá být.

Přes jejich impozantní vzhled se kodiaků bát nemusíte. Za posledních osmdesát let došlo jen ke dvěma smrtelným zraněním člověka, a to jen kvůli tomu, že oba lovci seděli nad čerstvě staženou zvěřinou, jejíž pach tyto mírumilovné tvory vydráždil.

 

kodiak

Kodiaků žije na ostrovech asi 3,5 tisíce - jeden medvěd tu připadá na deset lidí.

 

Stejně veliký jako kodiak je i medvěd lední. Obývá zejména severní polární oblasti, kde loví ryby a tuleně. Od ostatních medvědů ho kromě jeho bílé srsti odlišuje také nápadně dlouhý krk - má ho proto, aby mohl plavat s hlavou i rameny nad vodou.

A jak to, že mu v ledové vodě není zima? Před prochladnutím ho chrání silná podkožní tuková vrstva a stavba těla díky malým uším a ocasu z jeho těla neuniká zbytečné teplo (srovnejte např. se slony, kteří se svýma obrovskýma ušima dokážou účinně ochlazovat). Spíše než zima hrozí ledním medvědům překvapivě přehřátí, zejména při běhu. Čas od času si sice medvěd rád vyleze na břeh či ledovou kru a vyhřívá se na sluníčku, po chvíli ale rád vklouzne zpátky do chladné vody.

 

Před mnoha tisíci lety žil na našem území také medvědi jeskynní. Byl daleko medvěd jeskynnívětší než dnešní medvědi, ale nebyl to žádný krvelačný zabiják - živil se hlavně rostlinnou stravou a zčásti i menšími zvířaty. Jeho kosti byly nalezeny v mnoha jeskyních po celé Evropě.

Medvědi jeskyní vyhynuli během poslední doby ledové - pokles teploty způsobil ztrátu vegetace a huňáči proto neměli dostatek potravy.

 

Lidé kdysi věřili, že se člověk může proměnit ve zvíře a naopak.

Pravda je, že se medvěd člověku úžasně podobá. Jeho stopy se podobají lidským, našlapuje celou plochou chodidla jako člověk. Má velmi podobnou kostru a je také velmi chytrý. Člověk by mu mohl ledacos závidět, například vynikající čich. Problémem je, že medvědy přitahuje vůně jakékoliv potravy – a tedy i té lidské. Proto někdy zkušení cestovatelé, pohybují-li se medvědím územím, věší své batohy do výšky na lano mezi dva stromy, aby medvědy nepřilákali.

Další kapitoly:

O medvědím jídelníčku

Medvědí rodina

Medvěd za naším plotem

U medvědů na návštěvě

Na stopě

Copyright © Hnuti DUHA Olomouc

design © Lukáš Patkaň
vytvořil Michal Kandr

-