Na stopě

Neuvěřil/a bys, co jsem na procházce na Šumavě našel.  Ozýval se zvláštní hlas a na pěšině byly velké oválné stopy. Myslím, že to byl LEV!! Ale pro jistotu se kouknu do terénní příručky. Zjistil jsem jak zdokumentovat nález a vyrazil zpět do lesa.

Takže udělám fotku s měřítkem...zajímavé...

Stopy (nebo jiné pobytové znaky) především vyfotografujeme s přiloženým měřidlem (svinovací metr, pravítko) nebo předmětem jasné velikosti - tel. karta, krabička od zápalek, mince. Fotíme vždy nejlépe zřetelné stopy, kolmo k zemi a z co nejmenší možné vzdálenosti.

Dále vyfotím stopní dráhu...

U stopní dráhy je dobré vyfotit kromě jednotlivých stop i sled 3-4 stop za sebou (také s přiloženým měřidlem). Vybereme si co nejzřetelnější stopy a změříme (poznamenáme si) jejich délku, tj. vzdálenost od předního konce prstů k zadnímu okraji posledního, dlaňového (nebo patního) mozolu, nezapočítáváme však drápy, a šířku (rozměr v nejširším místě stopy). Je-li to možné, změříme takto nejméně 2 různé otisky předních a zadních tlap. Velmi důležité je také uspořádání stop v terénu, tzv. stopní dráha. Vzdálenost mezi dvěma řádky stop téhož živočicha nazýváme šířkou kroku (rozkrok).

Rovnou to změřím...oválná stopa 6x10 cm, krok 60 - 130 cm, šířka kroku 7 -20 cm, počet otisků prstů 4.  Dlaňový polštářek je mírně vyhloubený nebo rovný....lev, jasný lev... Ale dále se podívám po dalších pobytových znacích, které by mi mohly pomoci s určením neznámého zvířete. Hele, tady jsou ty zbytky trusu... Fuj, jsou tam chlupy a kosti.

Slyšel/a jsi to taky? Počkat musím to nahrát, tak teď.

Takže si to shrneme:

1, Stopy jsou oválného tvaru a jsou patrné levé i pravé řádky stop, zadní tlapa bývá štíhlejší a menší než přední.  Délka kroku je 60 - 130 cm, jeho šířka je 7 - 20 cm a počet otisků prstů 4.

2, Na stopě je patrné, že jeden z předních prstů je více posunut nahoru a dlaňový polštářek je mírně vyhloubený nebo rovný, tohle nevypadá na lva. Trus má tvar válců o průměru 2,5 cm a obsahuje množství chlupů a úlomků kostí.

Už se to začíná rýsovat, rysi rádi chodí po padlých stromech, navíc ten hlas....

Hm, tak lev to nebude, ale je to RYS! Na Šumavu se vrátil rys, skvělá zpráva.

Výskyt našich velkých šelem můžete sledovat zde.

 

rys

Další kapitoly:

O rysím jídelníčku

Rysí rodina

Rys za naším plotem

Zajímavosti ze světa rysů

 

Fotografie: Karel Brož

Hlas: Český rozhlas

Copyright © Hnuti DUHA Olomouc

design © Lukáš Patkaň
vytvořil Michal Kandr

-