Zajímavosti ze světa rysů

rys iberský

Mým menším příbuzným je rys pardálový (též iberský), který žije na Pyrenejském poloostrově. Jedná se o nejohroženější kočku světa. Bohužel jej zasáhl úbytek populace divokého králíka. Pokud se Vám lidem nepodaří zachránit tohoto rysa, bude to první známá kočkovitá šelma, která vymřela od dob mého předka šavlozubého tygra před deseti tisíci lety.

 

rys se sledovacím obojkemV Beskydech, stejně jako na Šumavě, jsou někteří mí bratři rysi sledováni téměř nepřetržitě díky telemetrii - nejdříve nás odchytnete a poté nám dáte obojek, na který jsem si již zvykl a nevadí mi. Ten pak pravidelně pomocí družice zaznamenává GPS souřadnice místa, kde se právě nacházím a data zasílá Vašim vědcům. Ti tak mají údaje o pohybu sledovaného rysa za delší období, aniž by jej nadále museli jakkoliv rušit. Nejdříve jsem nevěděl, proč to vlastně děláte, poté mi jiný rys řekl, že z takových informací se dá zjistit, jakým způsobem my rysi krajinu využíváme, jak velké je naše teritorium, kudy a kam se přemisťujeme v různých obdobích roku atd., čímž také můžete efektivněji rozvíjet plán naší ochrany.

Víš, že... V germánské mytologii byl rys zvířetem bohyně Freyi a tahal její vůz. Freya je bohyní lásky, plodnosti a úrody a její jméno znamená "Milovaná".

 

 

rys-stopa Tvůj přítel rys

Další kapitoly:

rys

O rysím jídelníčku

Rysí rodina

Rys za naším plotem

Na stopě rysa

 

 

Fotografie: Karel Brož, fotopast

Copyright © Hnuti DUHA Olomouc

design © Lukáš Patkaň
vytvořil Michal Kandr

-