Na stopě

Neuvěřil/a bys, co jsem v lese našel. Obrovské podivné stopy, zbytky něčího trusu a z dálky se ozýval zvláštní hlas. Myslím, ne, jsem si jist, že to byl TYGR!!! Ale pro jistotu se kouknu do terénní příručky. Zjistil jsem jak zdokumentovat nález a vyrazil zpět do lesa.

stopa vlka v blátě

Takže udělám fotku s měřítkem...zajímavé...

 

Stopy (nebo jiné pobytové znaky) především vyfotografujeme s přiloženým měřidlem (svinovací metr, pravítko) nebo předmětem jasné velikosti – tel. karta, krabička od zápalek, mince. Fotíme vždy nejlépe zřetelné stopy, kolmo k zemi a z co nejmenší možné vzdálenosti.

 

 

 

Dále vyfotím stopní dráhu...to bude tygr...draha stop

U stopní dráhy je dobré vyfotit kromě jednotlivých stop i sled 3-4 stop za sebou (také s přiloženým měřidlem).

Vybereme si co nejzřetelnější stopy a změříme (poznamenáme si) jejich délku, tj. vzdálenost od předního konce prstů k zadnímu okraji posledního, dlaňového (nebo patního) mozolu, nezapočítáváme však drápy, a šířku (rozměr v nejširším místě stopy). Je-li to možné, změříme takto nejméně 2 různé otisky předních a zadních tlap. Velmi důležité je také uspořádání stop v terénu, tzv. stopní dráha. Vzdálenost mezi dvěma řádky stop téhož živočicha nazýváme šířkou kroku (rozkrok).

stopní dráha

vlčí trus

 

Rovnou to změřím...stopa 9x8 cm, krok 80 cm, šířka kroku 20 cm, počet otisků prstů 4 ...tygr, jasný tygr... Ale dále se podívám po dalších pobytových znacích, které by mi mohly pomoci s určením neznámého zvířete. Hele, tady jsou ty zbytky trusu... Fuj, jsou tam chlupy a kosti.

Slyšel/a jsi to taky? Počkat musím to nahrát, tak teď.

Takže si to shrneme:

1, Stopy jsou seřazeny v jedné čáře za sebou s otisky drápů, přední stopa je vetší (9 cm) než zadní (8 cm), délka kroku je 80 cm, jeho šířka 20cm a počet otisků prstů 4.

2, Mezi prostřední dva a krajní dva prsty ve stopě lze u asi zadních stop proložit přímku. Tohle nevypadá na tygra. Trus má tvar válců o průměru 3–4 cm a obsahuje množství chlupů a úlomků kostí. Už se to začíná rýsovat....navíc ten hlas...

Hm, tak tygr to nebude, ale je to VLK! Do Beskyd se vrátil vlk, skvělá zpráva.

Výskyt našich velkých šelem můžete sledovat zde.

 

vlk

Další kapitoly:

O vlčím jídelníčku

Vlčí rodina

Karkulka lhala?

Vlk za naším plotem

Zajímavosti z života vlků

 

 


 

 

 

Fotografie: Karel Brož, Jaroslav Vogeltanz

Hlas: Český rozhlas

Copyright © Hnuti DUHA Olomouc

design © Lukáš Patkaň
vytvořil Michal Kandr

-