Vlk za naším plotem

krajinaV dávných dobách jsem býval hned po člověku nejrozšířenějším živočišným druhem, v českých zemích jsem ale byl postupně vyhuben. Pomník mého posledního předka žijícího v Beskydech na území ČR, který byl zastřelen 5. března 1914, nalezneš v lese u Bukovce.

Teprve v novodobých dějinách Tvojí vlasti, se mi podařilo znovu se vrátit. V těsné blízkosti českých hranic u Šluknovského výběžku byl můj kamarád zaznamenán v roce 2012. První nejstarší novodobou smečku jsme pak založili v oblasti Ralska  a vzhledem k rozšiřující se populaci v Lužici můžeš v posledních letech zaznamenávat náš výskyt i v Krušných horách, Českém Švýcarsku, Lužických a Jizerských horách nebo na Broumovsko. Pohybujeme se i na Šumavě a znovu i v oblasti Beskyd, Javorníků a Bílých Karpat. Podívej se na to zde.

Náš opětovný příchod se ale neshledal s oblibou místních obyvatelů, média nám situaci zkomplikovala, lidé z nás začali mít strach a přisuzovali nám vlastnosti, jež nemáme. Někteří lidé a myslivci chtěli vzít zákon do vlastních rukou a začali nás opět lovit. Naštěstí ale lovit vlky je v České republice přísně zakázáno - přistiženému pytlákovi hrozí vysoká pokuta a vězení.

Víš, že… náš stát hradí chovatelům škody, které jim vlci, rysi a medvědi způsobí na hospodářských zvířatech?

Vlčí domovvlk

Pokud si představuješ, že žiji jen v nejzachovalejších koutech divočiny, tak se pletete. Patřím mezi velmi přizpůsobivé živočišné druhy, dokážu žít i v kulturní krajině, která je člověkem výrazně ovlivněná. Nejvíce mi vyhovují oblasti s hustými lesy a nízkou lidskou aktivitou.

 

Víš, jak se říká území, kde se nacházejí členové jedné smečky a toto území je pachově vyznačeno? Správně, je to teritorium. Teritoria nejsou pevně stanovená, ale mohou se vzájemně překrývat, jejich velikost je pak ovlivněna množstvím potravy, počtem vlků ve smečce, povahou terénu a jinými faktory. Pro zajímavost v lesnatých oblastech s dostatkem potravy je lovecký revír velký pouze několik desítek km2, ale v pustinách může mít rozlohu až 1300 km2.

vlčí vytí

 

K označení svého revíru, kromě pachu, používáme vytí smečky. Nejčastěji ho můžeš zaslechnout koncem léta a začátku podzimu (od srpna do konce října), protože se k lovu smečky přidávají mladí nezkušení vlci.

 

stopa vlka Tvůj přítel vlk

 

vlk

 

 

Další kapitoly:

 

O vlčím jídelníčku

Vlčí rodina

Karkulka lhala?

Zajímavosti z života vlků

Na stopě

 

 

 

 

Fotografie: Karel Brož, Jaroslav Vogeltanz

Copyright © Hnuti DUHA Olomouc

design © Lukáš Patkaň
vytvořil Michal Kandr

-