Medvěd

Ahoj,

jmenuji se medvěd hnědý a jsem největší evropskou šelmou. Mým domovem je také Asie a Severní Amerika.  Mezi mé příbuzné patří například medvěd grizzly a medvěd lední.

Víš, že... slovo medvěd znamená doslova "jedlík medu"?

Jsem docela mohutný, měřím až 220 cm a když trošku přiberu vážím asi 350 kg. Jsem silný, mám výborný čich, ale hůře vidím a slyším. Přes svůj neohrabaný vzhled dokážu bleskurychle zaútočit nebo se naopak přiblížit ke své kořisti tak nehlučně, že mě žádné zvíře neuslyší. Dokážu běžet stejně rychle jako kůň a jsem velmi vytrvalý.

Víš, že... má nejlépe vyvinutý čich ze všech šelem? Jeho povrch čichové sliznice je stokrát větší než u člověka.

Má hnědě zbarvená srst mě chrání před zimou a mrazem. Každý z nás má jiné zbarvení, nemáme svaly na obličeji, takže je těžké poznat, v jaké jsme náladě. Co bych tak ještě o sobě řekl? Jsem aktivní převážně za soumraku a v noci, přes den rád odpočívám v úkrytu.

O společnost příliš nestojím. Své území si tvrdě chráním před ostatními medvědy. Mám je označené třeba stromy, na kterých svými ostrými drápy strhávám kůru. S ostatními medvědy, když už musím, se kamarádím jen v období páření a někdy také na podzim, kdy je dostatek potravy pro nás všechny. Dožívám se až 40 let.
Víš, že... mladý medvěd dokáže vyšplhat i na strom, v dospělosti je však na to příliš těžký.


Doufám, že Ti tento úvod o mně stačí, více informací můžeš najít zde. Snad se staneme přáteli a já se k vám budu vracet natrvalo. Pokud bychom se v přírodě potkali, neznamená to, že bych na Tebe chtěl úmyslně zaútočit, nepovažuji Tě za svoji potravu a raději hned uteču. Ke konfliktu může dojít, když se budu cítit ohrožený, překvapený nebo budu vyprovokován. Riziko můžeš snížit respektováním doporučených pravidel chování v oblastech, kde se vyskytuji.  Pokud mi chceš pomoci s návratem a přežitím ve vaší vlasti přečti si také kapitolu: Jak pomáhat.

 

Tvůj přítel medvěd

 

 

Další kapitoly:

O medvědím jídelníčku

Medvědí rodina

Medvěd za naším plotem

U medvědů na návštěvě

Zajímavosti ze světa medvědů

Na stopě

Křížovka Medvědí tajenka

 

 

Fotografie: Karel Brož, Jaroslav Vogeltanz, Ladislav Vogeltanz, Strážca divočiny

Copyright © Hnuti DUHA Olomouc

design © Lukáš Patkaň
vytvořil Michal Kandr

-