Rys

rys

Ahoj,

jmenuji se rys ostrovid, jsem největší evropskou kočkovitou šelmou, žiji také v Asii. Mezi mé příbuzné patří kočka domácí, kočka divoká, puma nebo jaguár. Jak mé jméno napovídá, mám výborný zrak, ale i výtečný sluch.

Víš, že… Rys je skutečný ostrovid – rozezná myš na vzdálenost 65 metrů a zajíce až na 300 metrů.

rys

Na tvářích mám dlouhé chlupy, kterým se říká licousy. Ačkoliv se to nezdá, mé nápadně skvrnité zbarvení tvoří v lese plném světlých a tmavých plošek výborné maskování, navíc každý z nás má jedinečné zbarvení, podle kterého je možné nás identifikovat. Moje mohutné tlapy mi v zimě slouží jako sněžnice. Při pravidelném jídelníčku si udržuji váhu okolo 17 až 38 kilogramů, což na mou výšku 55 až 75 centimetrů snad není moc. Dožívám se okolo 15, v zajetí až 25 let.

Víš, že... štětičky na uších nemá rys jen tak na ozdobu? Umožňují mu lépe slyšet.

 

O společnost příliš nestojím, rád žiji i lovím sám. Jsem aktivní především za soumraku a v noci, kdy využívám vynikajícího zraku a sluchu. Navzdory vhodným podmínkám ve většině Vašich pohoří trvale osidluji pouze Beskydy, Šumavu a Pošumaví. Mému většímu rozšíření brání především ilegální lov.

Víš, že...české slovo rys je příbuzné s německým Luchs či latinským lynx? Slova pocházejí z indoevropského leuk- „světlý, bílý“, zřejmě podle světlého zbarvení srsti rysa (srov. rusý, ryšavý).

 

Snad Ti tento úvod o mě stačí, podrobnější nalezneš zde. Doufám, že se staneme přáteli, i když jste si na mou přítomnost v České republice již odvykli.  Prosím   o toleranci a pochopení, už tak mám starosti s dnešní zástavbou a pytláky. Pokud mi chceš pomoci s návratem a přežitím ve vaší vlasti přečti si také kapitolu: Jak pomáhat.

rys-stopa Tvůj přítel rys

Další kapitoly:

rys

O rysím jídelníčku

Rysí rodina

Rys za naším plotem

Na stopě rysa

Zajímavosti ze světa rysů

Křížovka Rysovo tajemství

 

 

Fotografie: Karel Brož, Tomáš Krajča, Monika Weberová, fotopast

Copyright © Hnuti DUHA Olomouc

design © Lukáš Patkaň
vytvořil Michal Kandr

-